Nytt inlägg i trädgårdsbloggen – Arbetsledning inom trädgårdsföretag

I trädgårdsbloggens nyaste inlägg skriver Arto Vuollet, sakkunnig inom trädgårdsproduktion på SLF, om arbetsledning inom trädgårdsföretag och bl.a. om att tydlig kommunikation är grundstenen till gott samarbete, för att få de anställda att trivas och även känna stolthet över sin arbetsplats.

I trädgårdsföretag har man ofta olika medarbetargrupper som ska ledas. Det ställer många krav på arbetsledningen. När familjen både äger och styr företaget, betyder det att någon eller några ur familjen har ansvaret för arbetsledningen. Företaget kan ha både fast anställda och säsongsanställda. Detta gör också att arbetsledningen i trädgårdsföretag har mer att beakta än organisationer som bara har fast anställda.

Mindre orter har svårt att locka arbetskraft

Rekrytering av rätt personer är väldigt viktigt, men det är ofta svårt att locka kompetent arbetskraft till landsbygden och mindre tätorter. Det gäller både trädgårdsföretag och andra företag i Västvärlden.

Det finns många sätt att locka arbetskraft, till exempel flyttbidrag, hjälpa den nya medarbetaren med att hitta ett socialt nätverk, hjälpa partnern att hitta arbete och så vidare. Man ska också fortgående motivera den nya arbetstagaren att stanna i sitt arbete. Här får man inte glömma självklara saker: tacka och berömma, fira lyckade projekt och vara hörsam.

Läs mera om vad Arto Vuollet skriver, här hittar du hela blogginlägget och tidigare svenska inlägg

ProAgrias trädgårdsblogg (finska och svenska)

Alla blogginlägg: https://www.proagria.fi/blogit/puutarhayrittajan-saappaissa